Martinus svarer

Om clairvoyance


Spørgsmål
Hvis man er clairvoyant, kan man så altid stole på, at det, man ser og ad åndelig vej får at vide, er rigtigt, når man kun søger det for at vejlede og hjælpe et menneske, der har bedt om hjælp?

Svar
At man på rent uselvisk grundlag søger åndelig oplysning giver naturligvis en større åndelig medvind eller beskyttelse end i tilfælde, hvor oplysningerne søges på grund af selviske formål, men det ændrer ikke selve det clairvoyante syn hverken til det bedre eller dårligere, lige så lidt som den fysiske sansning, syn, hørelse etc. bliver bedre eller dårligere i moralske eller umoralske øjemed. Clairvoyance er nemlig ikke et resultat af moralsk udvikling, således som tilfældet f.eks. er med kosmisk bevidsthed eller indvielse. Det forekommer derfor i en vis udstrækning hos vilde dyr og i nogen grad hos naturmennesker.

Hvis ens clairvoyante syn er så ringe, at man selv er i tvivl om dets kapacitet, vil det være klogt hurtigst muligt at ignorere det, da man ellers let kan komme ud i farlige psykiske illusioner, der kan afføde tilsvarende forstyrrelser i ens psyke eller mentalitet.

Første gang bragt i Kontaktbrev 1950/6, s. 13

© Martinus Institut 1981, www.martinus.dk.
Må gengives med copyright- og kildeangivelse.