Ældre Kosmos og Kontaktbreve

Kosmos 2009/2 side 58
1:7  >>
Refleksioner
Lille introduktion til et verdensbillede – 1
– liv og bevidsthed bag den fysiske verden
af Søren Hahn
Søren Hahn
Kender du den forunderlige følelse, der kan være forbundet med at stå under en tindrende stjernehimmel? Vi er mange, der har oplevet det. Hvad sker der? Et stort HVORFOR runger måske i sindet, men næste dag er det ofte glemt. Det før så store spørgsmål er trådt i baggrunden for den daglige trummerum.
Og dog er der sået et lille kim. En proces er sat i gang.
Selv mennesker, der normalt ikke regner sig for religiøse, må undertiden indrømme, at de under stjernehimlen har et anlæg for at tro på noget højere i livet end de materielle ting. For når man kan stille spørgsmålet HVORFOR, så betyder det jo, at man bærer på en forestilling om, at der kan være mere end stjernestøv derude. At stilheden ligesom taler til os. Og så kan man jo undre sig, ikke mindst over sig selv. Tænk, at det store verdensrum på den måde kan påvirke os, måske forsøge at vække os. Men til hvad?
Hvem der blot kunne sætte lidt flere ord på dette HVORFOR!
Nu kan man have forskellige holdninger til det religiøse. Man kan tro på Gud, som mennesker siden tidernes morgen har troet på ånd og bevidsthed bag den fysiske verden. Man kan også tro på, at der slet intet er derude mellem stjernerne, at det hele blot er lutter indbildning. Endelig kan man tro på en tredje måde. Man kan tro som en videnskabelig forsker, der vil løse et problem og prøver sig frem med forskellige teorier. På den måde bliver tro til viden, efterhånden som en bestemt teori slår an, og ingen længere tvivler på den. Sådan har vores verdensbillede ændret sig gennem tiderne. Engang troede vi, at Jorden var flad, nu ved vi, den er rund. Et verdensbillede fortæller i grunden lige så meget om os selv, som om den verden vi bor i.
Martinus' verdensbillede er et bud på, hvad det store verdensrum fortæller. Martinus sætter ord på, og det er helt o.k. at opfatte det som en teori, en videnskab med ny horisont. Måske et første skridt på vejen til en mere ligeværdig samtale med verdensrummet. Her får du en videnskab, der sætter dig i stand til at opdage verden på en ny måde. Undervejs kan du på egen hånd eksperimentere og se, om teorien passer. Men her handler det altså om alt det mærkelige derude, alt det, som er kernen i enhver religiøs oplevelse. Her kan du gøre, hvad mennesker i umindelige tider har drømt om, men sjældent formået. Du får et sprog og et verdensbillede, som får dig til at tale, hvor du før var tavs.
  >>