Kosmos 2003/9 side 215
Salget af Livets Bog 1
Indtil nu er Livets Bog 1 udgivet på nedenstående 7 forskellige sprog. Desuden er LB 1 oversat til følgende fire sprog: esperanto, hollandsk, spansk og russisk, hvor udgivelser er ret nærtstående.
Der foreligger ret nøjagtige statistikker af bogsalget i Sverige på nettet . Derimod er der ikke ført statistik over det danske bogsalg. Nedenstående tal er til dels baseret på statistik, delvis anslået skønsmæssigt af Ole Therkelsen.
9.000 eks på dansk (Udg. 1932)
7.000 ekspå svensk (1964)
600 ekspå engelsk, (1986)
500 ekspå tjekkisk (1993)
200 ekspå serbisk (1990)
100 ekspå tysk, (1992)
50 ekspå fransk (1996)
ot
Den ideelle føde og Det Evige Verdensbillede oversat til 11 forskellige sprog
Martinus er nu oversat til 14 forskellige sprog. Hvert år i augustnummeret af Kosmos er der en oversigt over, hvor mange sprog Martinus' bøger er oversat til.
"Den ideelle føde" og DEV 1 & 2 ligger side om side på førstepladsen. De er begge udgivet på 11 forskellige sprog.
ot
Hvor mange interesserede i verden?
Ofte er jeg blevet spurgt om, hvor mange mennesker der kender til Martinus eller hvor mange, der studerer kosmologien. Eftersom det er et frit studium, og der ikke er noget medlemskab knyttet til Martinus åndsvidenskab, er det svært at svare på. Baseret på et skøn over antallet af Kosmos-abonnenter, bogsalget i udlandet og foredragsvirksomheden ude i verden, ville jeg skønne, at der i Skandinavien formentlig er 20.000 personer, der læser Martinus, omtrent lige mange i Danmark og Sverige og noget færre i Norge. Uden for Skandinavien ville jeg skønne, at der er 500 personer, der studerer Martinus' verdensbillede.
ot
Nye citater om Esperanto
I år 2003 er der i forbindelse med rådets revision af "Samarbejdsstrukturen" fra 1992 blevet tilføjet tre citater af Martinus fra Kosmos 1939, nr 1:
I et internationalt arbejde som det, der repræsenteres igennem Livets Bog og Kosmos forekommer det mig, at esperanto kan være af uvurderlig nytte som en foreløbig bro mellem det danske sprog og de fremmede sprog, der tales af eventuelle udenlandske interesserede i mit arbejde.
Igennem esperanto vil mange interesserede verden over kunne komme i berøring med mit arbejde. Et nyt supplement til vort internationale arbejde har dermed taget sin begyndelse.
Det er muligt, hvis tilslutningen bliver stor nok, at der vil blive oprettet esperanto-kursus inden for Sagen. Det vil jo kunne have enorm betydning for Sagens udbredelse, at så mange som muligt af dens venner taler esperanto.
ot