Kosmos 2014/2 side 64
Dødsriget og jordklodespiralen
Weekendkursus i Martinus Center, Klint, fredag den 4. april – søndag den 6. april 2014 v/ Ole Therkelsen
Pris kr. 1.150 m/bolig og kr. 625 u/bolig.
Velkommen på kursus om emnerne dødsriget og jordklodespiralen med præsentation af et udvalg af symbolerne i den kommende symbolbog, Det Evige Verdensbillede, bog 6.
Der er 23 symboler i bogen, og de kan inddeles i fire grupper: Jordklodens spiralkredskredsløb, udviklingsstigen, rejsen igennem dødsriget og det treenige princip. Næsten alle symbolerne blev vist for offentligheden, da Martinus i vinterhalvåret 1955-56 holdt 15 store kursusforedrag med hovedtitlen "Det Evige Verdensbillede", der var en samlet gennemgang af verdensaltets kosmiske analyser. Båndoptagelser fra denne foredragsserie og fra nogle få andre kursusforedrag ligger til grund for symbolforklaringerne i denne nye symbolbog med symbolerne nr. 78-100.
Under kurset vil der blive gennemgået og forklaret et udvalg af symbolerne, med hovedvægten på jordklodens rejse gennem spiralkredsløbet og menneskets rejse igennem dødsriget.
Der vil blive udleveret et lille kompendium med udvalgte tekster fra den litteratur, der allerede er udgivet om disse emner.
Væsenets forandrede tilværelse efter døden
"Når væsenet efter døden er befriet for sit fysiske legeme, forandres naturligvis dets tilværelse eller livsoplevelse. Det kan således ikke mere direkte overleve eller skabe på det fysiske tilværelsesplan. Det er blevet befriet for at skulle jonglere med den tunge fysiske materie og organisme. Det skal nu kun manifestere sine tanker i den åndelige materie, der er tusinder af gange lettere end den fysiske og rent automatisk former sig efter væsenets vilje. Derfor bliver væsenets passage igennem den fysiske dødsproces i virkeligheden en passage fra et stort og meget tungt arbejdsfelt til et oplevelsesfelt, der i sig selv i forhold til det fysiske i en meget stor udstrækning må betragtes som et hvilefelt. [...] Men for at forstå den åndelige tilværelse efter døden må vi først se lidt på det levende væsens livsoplevelse i sin helhed. Dens udløsning opleves i sin inderste instans som tænkning." (Småbog 25, Vejen til paradis, kap. 24)
Jeg glæder mig til en weekend, hvor vi vil fordybe os i disse spændende emner.
Kærlig hilsen
Ole Therkelsen